Az IELTS Pontozás

Tudj meg mindent az IELTS Pontrendszeréről. Hogyan számítják az eredményed.

Cikk: Az IELTS Pontozási rendszere - Részletes magyarázat

AZ IELTS PONTOZÁS - RÉSZLETES MAGYARÁZAT


Szép napot Mindenkinek. A mai napon egy olyan dologról szeretnék beszélni amit folyamatosan kérdeznek a diákok vagy inkább tanulók tőlünk, így azt gondoltam itt az ideje egyszer és mindenkorra tiszta vizet önteni a pohárba. Ez nem más mint az IELTS pont rendszere vagy pontozása.

Ahogy azt ugye már mindenki tudja az IELTS nem úgy működik, mint az Államilag Elismert Nyelvvizsgák. Annál - szerény véleményem szerint - korrektebb és több értelme is van. Szóval az alap koncepció, hogy az IELTS-en nem lehet megbukni. Legalábbis nem a hagyományosan vett értelemben.

Az IELTS Nyelvvizsgád eredménye egy 0-9-ig terjedő skálán mozog. 0 - ha nem jelentél meg vagy csaltál - tudom ilyet senki nem tenne - vagyis a munkád értékelhetetlen illetve 9-ha angol anyanyelvű vagy. /Halkan megjegyzem ez nem azt jelenti, hogy az angol anyanyelvűek 9-est kapnak… Sőt…/ Tehát ez az alap felállás.

Ahogy azt szintén tudod az IELTS-nek 4 része van. Listening, Speaking, Reading, Writing

Minden rész egységet vagy sub-testet ugyanazon elmélet szerint pontoznak, vagyis a nyelvvizsga végeztével minden részre kapsz egy pontszámot. Ami a már említett 0-9-es skálán terjed (ami igazából egy 18 fokú skála, mert fél pontjával megy felfelé) Vagyis lehet 4.5, 6.5, 7.5, 8.0 és így tovább.

Az egyszerűség kedvéért itt van Peter eredménye aki nagyon jó angolból, de mivel sosem élt angol nyelvterületen így a hallás utáni szövegértéssel és a szóbelivel volt egy kis problémája.

Peter eredménye:
Reading: 6.5
Writing: 7.0
Listening: 6.0
Speaking: 5.5

Van még egy eredmény amit közzétesznek, ez pedig az átlag.

Tehát Peter átlaga/average: 6.0

Hogyan jönnek ki ezek az eredmények???

Kezdjük az egyszerűbbekkel ami a Listening és a Reading. Ennél a két résznél 40 kérdésre kell válaszolni és attól függően hány kérdésre adtál jó választ számolják ki a pontszámot. Ez teljesen egyértelmű, fekete-fehér gyakorlatilag nehéz vele vitatkozni.

A másik két rész a Writing - írásbeli és a Speaking - szóbeli. Ez nem annyira egyértelmű, hiszen szakemberek által lesz értékelve a teljesítményed és tőlük kapod meg végeredményben a pontszámot. Sokan itt egy kicsit megijednek, hogy akkor ez valami hasraütés-szerű valami.
Nos egyáltalán nem. Nagyon szigorú szabályok mentén mennek végig az értékelők gyakorlatilag a szubjektivitás majdnemhogy ki van véve a kezükből. De a korrektség kedvéért igen, azt kell mondjam előfordulhat, hogy nem vagy elégedett az eredménnyel. Itt lehetőséged van újraértékeltetni a munkádat és ha magasabb pontszámot kapsz akkor visszatérítik a fellebbezés árát. /Igazából bárhol kérhetsz újraértékelést még a Reading-nél vagy a Listening-nél is. Az más kérdés, hogy ott tényleg nem sok esély van arra, hogy változzon is az eredmény.../

Még egy dolgot szeretnék megemlíteni, hogy az IELTS Nyelvvizsgának két típusa van. Az egyik az Academic melyet azok az emberek szoktak letenni akik valamilyen felsőoktatási intézményben kívánnak tanulni angol nyelvterületen, illetve az általános vagy General, amit gyakorlatilag majdnem mindenki csinál aki nem felsőoktatásban szeretne tanulni, vagy bevándorolni, letelepedni kívánna Ausztráliába, Angliába, Kanadába vagy Új Zélandra. Ha nem tévedek akkor ma már az Ausztrál kormány az állampolgárság igénylésekor is kéri. Szintén ebbe a kategóriába tartoznak az állandó lakosi vízumok. Talán India és Dél Afrika is ide tartozik bár jelenleg erre még kevés igény van.

///Még egy fontos dolog az IELTS honosítható, vagyis egyszerűen átváltható a magyar Államilag Elismert Nyelvizsgákra. /General module elegendő!/ Szerintem még egyszer az IELTS-nem csak, hogy könnyebben tanulható, de tényleg nem kell zseninek lenni ahhoz, hogy a magyar középfokúnak megfelelő szintet elérje valaki, majd egy pár nap alatt honosítsa a nyelvvizsgát. Miért nem ezt csinálják az emberek inkább… A honosításról egy másik bejegyzésben külön fogok írni.

/// Fontos tudni, hogy akár Academic akár General vizsgát teszel:
A Listening - Hallás utáni szövegértés és a Speaking - Szóbeli nyevvizsga: UGYANAZ!!!

A Writing - Írásbeli és Reading - Olvasás: Eltérő. Ugyanúgy 0-9-ig terjedő skálán adják az eredményt és 40 kérdésre kell válaszolni, de a kérdések mások és az olvasmányok is nehezebbek egy kicsit.

Rendben, tehát akkor átvettük, milyen eredményeket lehet kapni és hogyan történik a pontozás. A további részletekről videó anyag készül, most nem megyek bele jobban.

Miért fontos mindezt érteni?

Azért, mert tudnod kell milyen eredményre lesz szükséged! Különböző célokhoz, vízumokhoz, iskolákhoz más más eredményre van szükséged. ...és ha 5.5-ös kell akkor nem az a cél hogy 7-est kapj, de az 5.0 nem elég...

Egy példa: Bevándorláshoz az állam kérhet például egy 5.0-ás átlag eredményt azt mondván, hogy egyik részteszt vagy sub-test sem lehet rosszabb, mint 4.5. Ebben az esetben például:

Ez az eredmény nem elég jó, mert a Reading csak 4.0-ás:
Reading: 4.0
Writing: 6.5
Listening: 7.0
Speaking: 5.5

Average: 5.5

Ez az eredmény viszont tökéletes:

Reading: 4.5
Writing: 4.5
Listening: 6.0
Speaking: 6.0

Average: 5.0

Végezetül pedig tekintsd meg a táblázatokat amik összfoglalják milyen eredményhez hány jó válaszra van szükséged:



Listening

generalreading

academicreading

Remélem hasznos volt ez a kis összefoglaló. További szép napot Mindenkinek!